pytania i odpowiedzi

Aby już na wstępie ułatwić wyjaśnienie najważniejszych kwestii, przygotowałem listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Jeżeli będziecie mieli pytania, na które nie ma poniżej odpowiedzi, zapraszam do kontaktu.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Posiadam dwa profesjonalne cyfrowe aparaty firmy Canon (pełna klatka) oraz zestaw obiektywów, lamp błyskowych i modyfikatorów oświetlenia (blendy, itp.). Posiadam bardzo jasne obiektywy, które pozwalają na fotografowanie w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Dzięki dwóm aparatom nie muszę się obawiać o awarię sprzętu podczas uroczystości.

Czy posiadasz wydawane przez Kurię upoważnienie do fotografowania uroczystości liturgicznych?

Oczywiście posiadam takie upoważnienie i ostatnio zauważyłem, że jest ono coraz częściej wymagane przez księży.

Sesja narzeczeńska - czy warto się umówić?

Oczywiście polecam. Po takiej sesji zawsze będziecie się już pewniej czuć podczas ślubnej sesji plenerowej. Dodatkowo jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości i chcielibyście wypróbować moje usługi, możemy umówić się na sesję narzeczeńską przed podpisaniem umowy ślubnej – umowę podpiszecie jak już zobaczycie efekt końcowy tej sesji.

Czy podpisujemy umowę przed ślubem?

Oczywiście. W umowie są wyszczególnione wszystkie produkty, terminy i opłaty dzięki czemu nie będziecie niczym zaskoczeni przy rozliczeniu. Jeśli będziecie mieli jakieś nietypowe wymaganie, je również możemy zapisać w umowie.

Czy możemy otrzymać fakturę/rachunek za wykonaną usługę

Oczywiście. Prowadzę legalną działalność gospodarczą i na życzenie wystawiam rachunek za wykonaną usługę (zgodnie art. 106 ust. 4 ustawy o VAT).

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin?

Jeżeli termin mam wolny to możecie zarezerwować nawet z tygodniowym wyprzedzeniem ;-) Oczywiście kto pierwszy ten lepszy, więc polecam nie odkładać decyzji na ostatnią chwilę. Rezerwacja terminu polega na podpisaniu umowy i wpłaceniu zadatku.

Kiedy płacimy za usługę?

Podczas podpisywania umowy wpłacacie zadatek (ok 200 zł) a za całość płacicie przy odbiorze zdjęć.

Do której godziny pracujesz na weselu?

W tej kwestii zawsze dostosowuję się do wymagań Pary Młodej. Najczęściej fotografuję do oczepin, czyli do 1 w nocy. Oczywiście czas pracy możemy skrócić lub wydłużyć.

Czy pobierasz opłatę za dojazd do młodej pary?

Dojazd do 30 km od Krapkowic jest darmowy. W dalsze zakątki Polski opłata jest wyliczana indywidualnie w zależności od miejsca.

Ile kosztuje wykonanie zdjęć ślubnych?

Cena w większości zależy od tego jakie produkty zamówicie. Jeśli macie skromniejszy budżet, możecie zamówić jedynie zdjęcia na płycie DVD, które będziecie mogli wywołać we własnym zakresie. Przykładowo koszty samego fotoalbumu wahają się od 500 do 2000 zł.

Czy retuszujesz wykonane zdjęcia?

Ponieważ zdjęcia wykonuję tylko w formacie RAW, wszystkie one są poddawane bardziej lub mniej szczegółowej obróbce cyfrowej mającej na celu poprawę kolorystyki, naświetlenia, itp. W umowie zapisujemy ile będzie zdjęć poddanych zaawansowanemu retuszowi. Zdjęcia do retuszu Wy będziecie wybierać. 

Po jakim czasie dostaniemy zdjęcia?

Termin przekazania zdjęć określamy w umowie. Zazwyczaj jest to 60 dni od ślubu lub od sesji plenerowej jeśli była wykonana w innym dniu.

Ile otrzymujemy zdjęć?

Przy pełnym reportażu (od przygotowań do oczepin) i sesji ślubnej otrzymacie na płycie DVD min. 400 zdjęć. Inną ilość zdjęć możemy określić w umowie.

W jakiej formie dostaniemy zdjęcia ślubne? Czy są umieszczane w albumie?

Forma w jakiej otrzymacie zdjęcia ślubne jest ustalana podczas podpisywania umowy. Możliwe produkty są opisane na stronie z ofertą. Najczęściej pary wybierają zdjęcia w fotoalbumie oraz w wysokiej rozdzielczości na płycie DVD.

Czy w trakcie reportażu wykonujesz też ustawiane zdjęcia rodzinne / grupowe?

Zawsze wykonuję jedno zdjęcie grupowe po mszy w kościele. Dodatkowo możemy wykonać krótką sesję z rodzicami, chrzestnymi, świadkami (to Wy decydujecie kiedy i z kim robimy zdjęcia – na weselu jestem w pełni do waszej dyspozycji).

Czy zdjęcia plenerowe wykonywane są tego samego dnia, co ślub?

Wszystkim parom odradzam wykonywanie zdjęć plenerowych tego samego dnia. Po pierwsze, jest do dla Was bardzo stresujący i męczący dzień i to zmęczenie często widoczne jest na zdjęciach. Po drugie, aby zrobić porządną sesję plenerową potrzebuję minimum 2 godziny a w tym czasie goście bawią się sami. Po trzecie, nie sposób zamówić sobie pięknej pogody w dniu ślubu a w przypadku późniejszego pleneru możemy poczekać parę dni aż pogoda będzie odpowiednia. Jeśli sesję plenerową zaplanowaną mamy na inny dzień to i tak w dniu ślubu robię krótką sesję portretową z bukietem, ponieważ bukiet na późniejszą sesję już nie będzie się nadawał a i czasami makijaż i uczesanie Panny Młodej może być inne na sesję plenerową.

Kiedy należy ustalić termin zdjęć plenerowych?

Zazwyczaj termin zdjęć plenerowych ustalamy po weselu w zależności od pogody. Jeżeli zależy Wam na sesji plenerowej w dniu ślubu, możemy takie coś określić w umowie. 

Ile czasu trwa plener i w ilu miejscach się odbywa?

Jeśli się umówimy na plener w innym dniu (do czego namawiam) to całość trwa ok 4 godziny. Na plener wybieramy wspólnie 2-3 lokalizacje. Z doświadczenia wiem, że dłuższe plenery z większą ilością lokalizacji są po prostu zbyt męczące (zwłaszcza dla Pary Młodej).

Kto wybiera zdjęcia do nagrania na płycie? Fotograf według swojego uznania czy Para Młoda?

Na wstępie sam wybieram zdjęcia i umieszczam je na serwerze ftp lub w prywatnej galerii na stronie. Wtedy Wy możecie zdecydować, które zdjęcia Wam się nie podobają i nie chcecie ich na płytce.

Kto wybierze zdjęcia i ich układ do fotoalbumu?

Na początku zawsze sam wykonuję projekt rozkładówek fotoalbumu i przesyłam Wam do oceny. Możecie wtedy przesłać mi wszelkie uwagi i po wprowadzeniu poprawek, ponownie przesyłam Wam projekt do ostatecznego zatwierdzenia.

Czy wykonywane są zdjęcia czarno-białe/sepia itp?

Część zdjęć jest wykonywana w czerni i bieli. Dodatkowo stosuję inne efekty kolorystyczne.

Ilu fotografów robi zdjęcia?

Najczęściej zdjęcia robię sam, ale współpracuję z inną fotografką, więc jest możliwość zapisania w umowie, że zdjęcia będą wykonywane przez dwóch fotografów. Oczywiście taka opcja jest dodatkowo płatna.

Czy osobiście będziesz wykonywał zdjęcia?

Zawsze zdjęcia wykonuję osobiście (taki zapis jest też w umowie). Nikomu nie przekazuję zlecenia.

Na jakim terenie działasz?

Mieszkam we Wrocławiu i obsługuję wszystkie miejscowości w województwie dolnośląskim m.in.: Bardo, Bielawa, Bierutów, Bogatynia, Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Bolków, Brzeg Dolny, Bystrzyca Kłodzka, Chocianów, Chojnów, Duszniki Zdrój, Dzierżoniów, Głogów, Głuszyca, Góra, Gryfów Śląski, Jawor, Jaworzyna Śląska, Jedlina Zdrój, Jelcz-Laskowice, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Kowary, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Legnica, Leśna, Lubań, Lubawka, Lubin, Lubomierz, Lwówek Śląski, Mieroszów, Międzybórz, Międzylesie, Milicz, Mirsk, Niemcza, Nowa Ruda, Nowogrodziec, Oborniki Śląskie, Oleśnica, Oława, Piechowice, Pieńsk, Pieszyce, Piława Górna, Polanica Zdrój, Polkowice, Prochowice, Prusice, Przemków, Radków, Siechnice, Sobótka, Stronie Śląskie, Strzegom, Strzelin, Syców, Szczawno Zdrój, Szczytna, Szklarska Poręba, Ścinawa, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzice, Świeradów Zdrój, Świerzawa, Trzebnica, Twardogóra, Wałbrzych, Wąsosz, Węgliniec, Wiązów, Wleń, Wojcieszów, Wołów, Wrocław, Zawidów, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Ziębice, Złotoryja, Złoty Stok, Żarów, Żmigród, a także Brzeg, Opole.
Ponadto wykonuję zlecenia na terenie całego kraju.